• zakryvaci textilie g xm bila

  Černá nebo bílá? Znáte rozdíly mezi geotextiliemi?

  2.1.2023 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Pokud stavíte nebo vlastníte zahradu, nejspíš už jste se s pojmem netkané textilie setkali. Možná je znáte i pod názvem mulčovací textilie. Je jich opravdu velké množství a liší se od sebe především gramáží a barvou. Jestli vás široký výběr textilií mate, nejste sami. Dotaz, kterou netkanou textilii zvolit na pokrytí záhonů a která je dobrá na stromky, se v hobbymarketech i diskuzích na internetu objevuje často. Abyste už nemuseli hledat, připravili jsme pro vás přehled nejčastěji používaných textilií, vhodných pro péči o zahradu.

  Hnědá a černá – estetika i praktičnost

  Pod názvem netkané nebo mulčovací textilie se obvykle prodávají polypropylenové tkaniny černé a hnědé barvy. Využije je každý zahrádkář, který si chce usnadnit péči o záhony nebo pracuje na nové výsadbě keřů či stromků. Zamezují totiž růstu plevelů a chrání rostliny před plísněmi. Navíc jsou odolné vůči UV záření a vydrží cca 5 let, pak je ideální je vyměnit.

  Na jaké záhony se hodí?

  • jahody – nejčastější využití. Určitě znáte situace, kdy v létě přijdou nenadálé bouřky, půda se rozbahní a plody skončí obalené blátem nebo začnou ve vlhkém prostředí chytat plíseň. Přesně tomu se dá použitím mulčovací textilie vyhnout. Natáhněte ji na záhon ještě před sázením, vyřízněte otvory, kam vložíte sazenice, a máte hotovo.
  • saláty – tady jde nejen o to, že budou chráněné před bahnem a plísněmi, ale také před škůdci.
  • okurky – podobně jako u předchozích druhů, ale zároveň okurky získají místo, kde se mohou bez problémů rozrůstat a nebudou si konkurovat s plevelem.

  Na záhony můžete klidně použít netkanou textilii černé barvy, ale pokud plánujete výsadbu okrasných keřů nebo trav, bude lepší pořídit hnědou. Sice textilii zasypete mulčovací kůrou, ale budete mít jistotu, že i bez pokrytí to bude vypadat nenápadně a přirozeně.

  Bílá lehce ochrání před mrazem

  Zkušení zahradníci nenechávají nic náhodě a už na podzim si pořizují několik rolí nebo balíčků bílé netkané textilie s nízkou gramáží (15 – 50g/m2). Nikdy totiž nevíte, kdy přijdou mrazy, a pokud máte na zahradě mladé stromky, mohli byste o ně kvůli nedbalosti přijít. Sledujte pravidelně předpověď počasí a jakmile se teploty přiblíží k nule, oblečte nejen sebe, ale i stromky. Bílá netkaná textilie je lehká a korunu stromků snadno obalí. Uvnitř se pak drží mikroklima – teplota o něco vyšší, než venku, takže choulostivé pupeny nezmrznou.

  Bílé netkané textilie často potkáte i na jaře na polích. Zemědělci ví, že i když už svítí slunce, večer se můžou až do května vyskytovat přízemní mrazíky, které by rané odrůdy zeleniny rychle zničily. Netkaná textilie klíčící rostliny ochrání. Využít se dají i v létě jako ochrana proti hmyzu. Stejně to můžete aplikovat i na vaši zahradu, jen se podívejte, jaké rozměry bílých netkaných textilií potřebujete.

  Zjistili jste, že netkané textilie chcete vyzkoušet i na vaší zahradě? Objednejte si je v e-shopu Agrotex , kde je široký výběr všech gramáží i barev.

  Rate this post