• bio mleta vyberova kava bez kofeinu g e

  Chudobu v zemích třetího světa lze omezit i odpovědným přístupem k vlastnímu životu

  26.6.2021 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Chudoba postihuje celou řadu zemí, které dodávají důležité suroviny pro země „bohatého západu“. Ať již se jedná o čaj, kávu anebo třeba cukrovou třtinu. Ve většině případů nedostávají lidé, kteří tyto suroviny zpracovávají, zaplaceno tak, aby si zvládli obstarat alespoň základní životní potřeby. Jak je definována chudoba a jak ji můžete pomoci zmírnit i vy svým každodenním životem?

  Zajištění životních potřeb

  Jen těžko lze přesně rozlišit, který člověk je již chudý a který ne. Alespoň obecné hledisko však považuje za člověka žijícího v chudobě toho, kdo není schopen si z platu ze svého řádného zaměstnání zaplatit tři základní lidské potřeby, kterými jsou jídlo, ošacení a bydlení. Tato situace se bohužel týká i nízkopříjmových skupin v rozvinutých zemích. V zemích třetího světa je však tristní, protože v nich často nefunguje ani sociální padák státu, který má zajistit ty, kteří jsou na tom nejhůře před pádem na úplné dno.

  Kupujte své potraviny zodpovědně

  K tomu, abychom těmto lidem jako obyvatelé relativně bohatých států alespoň minimálně pomohli, však stačí málo. A to zajímat se o to, jaké kupujeme potraviny a odkud pochází. Káva nebo čaj, které kupujete od velkých nadnárodních řetězců, ve většině případů pocházejí z produkce velkých společností, které v místě jejich pěstování a sklizně platí svým zaměstnancům jen směšné mzdy, za které mají problém přežít. Ještě předtím než koupíte neznámý výrobek, čtěte jeho etiketu a zajímejte se o to kde a za jakých podmínek vznikl. Cena těch, které byly vyráběny za podmínek výhodnějších pro ty nejzranitelnější, tedy dělníky na plantážích, nemusí být za o tolik vyšší jako cena výrobků velkých firem a svým nákupem pomůžete zamezit rozvoji chudoby.

  Co vše lze nakupovat odpovědně?

  Kromě tradičního čaje, který seženete v mnoha variantách, můžete za podmínek výhodných pro drobné pěstitele pořídit i kávu. Tu koupíte jak tradiční, tak ve variantě bez kofeinu. Káva bez kofeinu má ve srovnání s běžnou kávou zachovány všechny výživné látky a navíc má snížený obsah kofeinu, který může především citlivým jedincům způsobovat potíže s trávením. Víte-li, jak připravit kávu tak, aby vám opravdu chutnala, vykouzlíte skvělý nápoj i z té bez kofeinu. Abyste měli dobrý pocit z nákupu, není nutné si pořizovat jen potraviny. Klidně můžete koupí hadrové panenky přátelství podpořit tibetské ženy utíkající před čínskou nadvládou do indického exilu.

  Rate this post