• sperkystribrne big

  Chovat kočku uvnitř anebo ji dopřát pohyb venku? To je oč tu běží

  27.3.2021 | autor: redakce | sekce: Ostatní, Inzerce

  Když si přinesete domů nové kotě, je tím nedůležitějším rozhodnutím určit, zda ho budete chovat čistě uvnitř anebo mu dáte možnost trávit čas pravidelně také mimo důvěrně známé prostředí a pustit se do objevování neznámého. Zkrátka dopřát kočce výběh, ať již se jedná o malé kotě anebo dospělého kocoura.

  Jaké jsou výhody života venku?

  Tou hlavní je především fyzická aktivita. I doma můžete sice kočce dopřát množství hraček, prolézaček, šplhadel či dokonce kočičí strom, pobyt venku jí tím ale nikdy plně nenahradíte. Kočky milují objevování. K tomu jim skvěle poslouží také kousek zahrady, kde necháte vyšší trávu, v níž se budou moci pohodlně rozvalit anebo jí prozkoumávat. Venku kočka může uplatnit v plné míře své instinktivní chování projevující se zejména kousáním, škrábáním, ostřením drápků a dalšími činnostmi, které jí v bytě zakazujete. Bude-li se kočka pohybovat venku, nebude také tak snadno přibírat na váze a tloustnout.

  sperkystribrne big

  Respektujte potřeby vaší kočky

  Každá kočka je jiná, stejně jako lidé. Některé kočky budou vděčné za možnost trávit den na pohodlném gauči ve vyhřátém bytě, jiné zase raději utečou ven do volného prostoru, který mohou nezávisle na vás prozkoumávat a ochutnávat. Především kočky, které pobyt venku již poznaly, bude těžké uvnitř udržet. Nebraňte jim a dopřejte jim to. Kočka se stejně podle některých výzkumů drží v bezprostřední blízkosti domova. Většina koček se od něj nevzdálí o více než řádově stovky metrů. Chcete-li mít alespoň dobrý pocit, že jste svoji kočku zabezpečili, pořiďte jí dobře padnoucí obojek s identifikačními údaji a samozřejmě pojistkou proti uškrcení.

  Na kočku venku číhají i rizika

  Tím největším je automobilový provoz. Kočka sražená autem je u silnice vidět často. Nebezpečím pro kočku mohou být paradoxně také ostatní kočky, zejména ty přenášející nakažlivé choroby. V případě pobytu kočky ve venkovním prostředí, musíte počítat s tím, že se její kožíšek bude hemžit parazity a červy se nevyhnou ani jejím střevům. Nebezpečné pro kočky jsou také různé nástrahy na slimáky, myši a podobně. Smrtelná pro ni může být i konzumace pošlého zvířete. Tím může být nejen myš, ale i doma chovaný hlodavec, například morče, které uteklo ven a zkonzumovalo připravenou nástrahu. Kočky jsou často také zavírány do různých garáží a zahradních přístřešků. Většinou neúmyslně. Horší je to ovšem v tom případě, kdy majitelé kočku nevědomky zavřou a odjedou na delší čas pryč. Nebezpečí pro kočku představují i některé květiny, které lákají k okousání. Je toho zkrátka více než dost, proto si dobře rozmyslete, jak kočce zajistíte bezpečí předtím, než ji pustíte ven.

  Rate this post