• Spotřebiče ovládané mobilem jsou na vzestupu. Vypnout sporák nebo zapnout pračku už nemůže být snazší

  6.1.2020 | autor: David H. | sekce: Byt a dům

  Svět se stále žene kupředu a moderní technologie nám stále více a více zasahují do běžných životů. V posledních letech zejména roste obliba spotřebičů, které můžete ovládat s pomocí smartphonů. I přes jejich vysokou cenu, jsou hitem českých domácností. Trend je zjevný – lidé používají smarthphony stále více k plnění řady běžných činnosti jako je třeba vedení si diáře nebo zaznamenávání tělesné aktivity, tak proč je nevyužít i ke kontrole domácnosti?

  Pračko, začni prát

  Podle odborníků budou brzy minulostí i pochyby lidí po odchodu z domu, zda nezapomněli například vypnout sporák nebo zamknout vchodové dveře. Pomocí mobilní aplikace si to snadno ověří. Uvidí totiž přesně, které spotřebiče v tu danou chvíli jsou v provozu. A stejně bude možné ovládat i všechny jiné přístroje. Z práce tak budete moci třeba zapnout pračku přesně v pravý čas, aby vás doma čekalo už jen čisté prádlo do sušičky nebo na pověšení.

  pračka

  stevepb / Pixabay

  Cena stojí v cestě

  Zatím je samozřejmě hlavní negativum chytrých spotřebičů poměrně zřejmé – jejich vysoká cena. Například jen za pračku zaplatí majitel i sto tisíc korun, podobně vysoké jsou ceny i dalšího vybavení domácnosti. Proto je v ČR těmito spotřebiči dosud kompletně vybaveno jen několik desítek domácností. V zahraničí je ale tento trend stále častější, a tak je alespoň výhodné to, že než se tyto produkty dostanou i k nám na trh za dostupné ceny, budou už díky recenzi jiných domácností vychytané nejhorší „mouchy“. Na podporu prodeje chytrého bytového vybavení vznikla i Asociace chytrého bydlení, což je uskupení osmi českých společností, které vyrábí převážně luxusní bytové doplňky. Chtějí veřejnost s chytrými elektrospotřebiči blíže seznámit a podpořit jejich prodej.

  Budoucnost domácího vybavení je tedy jasná, jde jen o to, kdy do našich končin přijde v plné síle.