• Jak na efektivní zalévání, které bude snadno vodou dotovat i velkou zahradu?

  26.9.2020 | autor: redakce | sekce: Zahrada, Inzerce

  Současný nedostatek vody staví mnoho majitelů zahrad před rozhodnutí, kterou část zahrady zalévat a kterou nechat napospas spalujícímu slunci. Finální řešení přitom nemusí být tak razantní a zalévat můžete klidně celou zahradu, stačí si jen zvolit pro závlahu efektivní systém a tím správně vodu distribuovat ideálně přímo k rostlinám. Díky tomu bude tato vzácná tekutina velice dobře využita a zároveň jí budete mít dostatek pro celou zahradu.

  Efektivní hospodaření s vodou jde s kapkovou závlahou ruku v ruce

  Kapková závlaha dokáže dostat potřebné množství vody přímo ke kořínkům rostlin, a tak vodu využít do poslední kapky. Hodí se zejména do skleníků, kde pomůže mimo jiné také se zvlhčováním citlivého mikroklima. S tím však pomůže spíše mikrozávlaha, kterou lze vodu distribuovat do mikrorozprašovačů a rostliny zalévat shora. Ocení to zejména ty druhy, které přijímají tekutiny také listy. Na běžné zavlažování záhonů na zahradě se však mnohem lépe hodí závlaha kapková, která má v určitých délkách hadice rozmístěny otvory, z nichž se voda dostane přímo k rostlinám. Pro zvýšení efektivity tohoto systému, je dobré pokrýt záhon mulčovací kůrou, která pomůže udržet vlhkost v půdě. Díky tomu nedojde k rychlému odparu vody a půda nevyschne.

  Trávník zalévejte zezdola

  Chcete-li dosáhnout kvalitního zeleného pažitu na své zahradě, budete muset přistoupit k jejímu zalévání. Tento způsob využití vody je ale velmi nákladný a mnoho obcí varuje zejména v případě sucha před jejím využitím tímto způsobem. Nemusíte ale nutně kropit trávu hadicí, vsaďte na zalévání zespodu a nakombinujte jej s různými senzory vlhkosti. Ty budou schopny ve spojení s automatickým systémem trávník dostatečně ošetřit a vy tak nebudete zbytečně plýtvat vodou. Přivádění vody ke kořínkům rostlin je mnohem efektivnější než její rozstřikování a tvorba vodní mlhy. Roli hraje ale také podloží, na němž je vaše zahrada umístěna.

  Oase ProMax ClearDrain

  Délku zavlažování podřiďte potřebám rostlin

  Máte-li nainstalován na zahradě automatický zavlažovací systém spojený s kapkovou závlahou, měli byste postupně sledovat, jak se vaše rostliny chovají a jak reagují na nový způsob péče. Tomu přizpůsobte dobu zavlažování a případný počet přípojek. Rozhodně je dobré nechat si rezervu také na alespoň kratší hadici, kterou můžete pokropit případné kouty zahrady, kam kapková závlaha nedosáhne. Dejte si ale pozor, aby počtu přípojek odpovídala kapacita čerpadla pro závlahy. To je totiž odpovědné za to, že se voda dostane do každého koutku vaší zahrady a neskončí v hadici někde na půli cesty.