• Vyhněte se problémům, pojistěte si dobře váš byt!

  30.6.2019 | autor: redakce | sekce: Financování, Inzerce

  Slyšíte to ze všech stran, před podpisem si vše řádně pročtěte, zkontrolujte a neponechejte nic náhodě. Většina lidí sice tyto dobře míněné rady zná, u pojištění bytu a domácností však bývá hluchá a slepá. V případě škodní události jsou pak lidé v šoku, že je plnění pokráceno, případně zcela zamítnuto. Jak si tedy dobře pojistit byt a na co si dát při sjednávání pojistky pozor?

  Co je předmětem pojištění domácnosti?

  Představte si byt jako krabici, vše co spadne na zem v případě jejího otočení vzhůru nohama, spadá pod pojištění domácnosti. Běžně se jedná o spotřebiče, nábytek a další vybavení. Ostatní součásti pevně spojené se zdmi, podlahou a stropem (např. radiátory) spadají pod pojištění nemovitosti.

  V případě tohoto dělení si dejte pozor, zda se pojištění bytu vztahuje na podlahy, podlahové krytiny nebo kuchyňskou linku. Kromě tohoto jednoduchého rozlišení mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti u pojištění bytu ještě dohlédněte na míru rizik s rozsahem krytí a výši pojistného plnění.

  Pozor na podpojištění!

  Dalším nejčastějším problémem u pojištění domácností bývá výčet a aktuální ocenění pojišťovaného majetku. V případě neaktuálnosti údajů dojde při škodě ke krácení z důvodu podpojištění. Je proto dobré pojistnou smlouvu pravidelně aktualizovat vzhledem k rekonstrukcím, novému vybavení a pořízení nových spotřebičů. Připadá vám oceňování složité? Je možné také sjednat online pojištění bytu pouze na základě obytné plochy v m² paušálně. V takovém případě se vyhnete nejen oceňování, ale i pravidelné aktualizaci smlouvy.

  Stále aktuální údaje

  Jako u všech smluv, pojišťovací nevyjímaje, je nutné dbát uvedení správných údajů při sjednávání pojištění. Zdá se to sice jako banalita, ale v případě chybných údajů dojde k zamítnutí plnění. Nejčastější chybou bývá špatná uvedená adresa nebo záměna čísla orientačního za popisné, příp. prohození číslic. Před samotným podpisem si proto smlouvu pořádně přečtěte a veškeré údaje o sobě i nemovitosti dobře zkontrolujte.