• Moderní slévárna litiny

  12.8.2019 | autor: David K. | sekce: Ostatní, Inzerce

  Litina je produktem, se kterým se setkáváme dnes a denně. Jen málokdo si však uvědomuje, o co vlastně jde, jak taková litina vzniká a k čemu se používá. Jestliže se o litině jako takové chcete dozvědět podstatně více informací, začtěte se do následujících řádků.

  Co je to litina?

  Na úvod všeho vám prozradíme, co je to vlastně litina. Jde o speciální slitinu železa s uhlíkem. Díky několika složením dochází k následnému dělení litiny. Ta se vyznačuje rozdílnými vlastnostmi a parametry. Nejčastěji se setkáte s šedou litinou, tvárnou litinou a austenitickou litinou.

  Šedá litina s lupínkovým grafitem je výrobkem, který se pyšní především vysokou pevností v tlaku. Taková litina dokáže skvěle tlumit rázy a jakékoliv chvění. Zároveň se vyznačuje dobrými maznými vlastnostmi. Šedá litina je nejčastěji dodávána ve čtyřhranných nebo kruhových průřezech. Jde primárně o silnostěnná pouzdra, jakými jsou typicky trubky a duté profily.

  Opakem šedé litiny je ta tvárná, respektive tvárná litina s kuličkovým grafitem. Jak už prozrazuje tento název litiny, grafit je v jejím případě vyloučen v podobě kuliček. Ve prospěch tvárné litiny hovoří hlavně mechanické vlastnosti produktu. Ty jsou ve výsledku srovnatelné s klasickou ocelí. Možná i díky tomu patří tento druh litiny asi k těm nejpoužívanějším vůbec. Mezi další pozitivní vlastnosti se řadí například dobré kluzné předpoklady, menší měrná hmotnost, tlumící vlastnosti a jednoduchá obrobitelnost.

  Kvalitní slévárna litiny však v dnešní době není tím jediným, jak by si mohl kdo myslet. Zapomínat bychom neměli ani na představení austenitické litiny s kuličkovým grafitem, která se vyznačuje odolností v mořské vodě, odolností proti opotřebení a v neposlední řadě je nemagnetická.

  Široké použití litiny

  Litina má opravdu široké upotřebení v závislosti na daném oboru. Díky její všestrannosti, tvárnosti a univerzálnosti ji lze upotřebit například u vložek válců motorů, u ozubených kol, klikových hřídelí a na spoustě dalších míst. Základem oněch dosažených vlastností je správná volba kvalitní litiny. A o tu už se postarají pouze profesionální a zkušení výrobci.

  Propracovaná slévárna litiny

  Litinu pochopitelně nelze vyrábět jen tak na koleni. K tomu jsou zapotřebí zkušenosti, know-how, nadstandardní výrobní zázemí a řada přidružených věcí. V tomto směru se vám pomocnou rukou stane společnost UCB Technometal, která vyrábí prvotřídní litinu pod obchodní značkou Unibar. Je to slévárna šedé litiny a slévárna tvárné litiny. Ta tvoří hlavní produktové portfolio tohoto odborníka.

  Slévárny tvoří litinu v několika třídách tvrdosti, takže na své si přijde dozajista každý zákazník. Právě odlišné třídy vypovídají o řadě dalších vlastností litiny, které jsou vyžadovány k daným účelům. Ve všech směrech se můžete spolehnout na to, že výstupem je litina odpovídající všem příslušným certifikacím a normám. A právě to je záruka finální kvality.

  Litina a přidružené služby

  Vyberte si litinové profily libovolného typu a provedení. Nechte si poradit při výsledné volbě a využijte odborné poradenství v tomto směru. To je pouze část toho, co vám slévárna litiny, potažmo slévárna šedé litiny v podání společnosti UCB Technometal nabízí. Je to i hromada přidružených služeb, od obrábění, přes hrubování, až po dělení a mnohé jiné procesy.

  Litina je nepostradatelným výrobním materiálem mnohých zařízení a nejrůznějších součástí, takže se bez ní jednoduše neobejdete. A kde jinde ji nakupovat nežli tam, kde dochází ke spojení vynikající kvality s příznivou pořizovací cenou? Tam, kde samotné litině zkrátka dokonale rozumí a uspokojí potřeby zákazníků ve všech směrech.

  Rate this post