• Jaké exotické stromy mohu pěstovat na zahradě?

  7.10.2019 | autor: Kateřina M. | sekce: Zahrada

  Exotické rostliny jsou velice hezké, originální a působivé, avšak nejsou vždy vhodné pro pěstování na českých zahradách. Je to dáno tím, že v našich končinách nejsou klimatické podmínky, na které jsou tyto druhy flory zvyklé a mnohdy nevydrží první zimu. Vadí jim zejména mráz. Naštěstí však existují i takové druhy, které jsou proti mrazu odolné.

  Mrazuvzdorné palmy

  Když se řekne tropická rostlina, většina lidí si představí palmy. Jejich speciální druhy lze bez problémů pěstovat i u nás, protože snášení dobře mráz i výkyvy teplot. Vypadají na zahradě velice efektivně nejen přes léto, kdy dodají okolí tropický ráz, ale také přes zimu. Zasněžená palma zajisté vzbudí pozornost a zaujme každého. Mezi mrazuvzdorné palmy patří zejména rostliny čeledi Arekovité – Arecaceae, také známé jako Palmae. Do této skupiny se řadí více než 3 000 druhů palem a některé z nich jako Trachycarpus či Chamaerops jsou skvěle uzpůsobené našim podmínkám.

  Juky jsou ideální

  Juky mohou být přízemní, ale také stromové. Jsou to velice zajímavé rostliny, které bez problémů snáší naši zimu; nevadí jim mráz ani sníh. Dobré je, když se pěstují v závětří – v takovém případě je není ani zapotřebí nijak chránit a mají odolnost stejnou, jako volně rostoucí stromy našich končin. Ne každý druhy juky je však takto mrazuvzdorný. Vždy je třeba se informovat u prodejce, jak je na tom vybraná rostlina se snášením chladu.

  juka

  kaboompics / Pixabay

  Zajímavé bambusy

  Další zajímavou rostlinou, která nabízí odrůdy, jež si hravě poradí bez speciální péče s českou zimou, jsou bambusy. Mohou dosahovat opravdu velkých rozměrů, rostou rychle a tak se hodí jako celoročně funkční živý plot. Bambusy totiž stejně jako palmy na zimu neopadávají a zůstávají stále zelené. Pěstování bambusu není náročné, vyberete-li si ten správný a odolný druh. Tyto rostliny se skvěle hodí do zahrad, které ladíte do stylu Číny, ale i do japonských zahrad. Jako efektivní ozdoba však poslouží úplně vždy.