• Jaké jsou možnosti při financování oprav bydlení?

  30.1.2017 | autor: redakce | sekce: Financování, Inzerce

  Často je v médiích zmiňováno financování koupě nemovitosti jako celku, ale to, že je potřeba mnohdy investice na opravu bydlení, se už opomíjí. Navíc se nejednou může stát, že koupená nemovitost po čase naznačí nedostatky a je potřeba zaplatit i takovou skutečnost, na kterou ale v podobných případech nezbývá dost z finančního rozpočtu, jelikož již dost z toho obnosu stála nákladná koupě nemovitosti. V tomto případě, i přesto, že se situace zdá být neřešitelná, přece jen mnoho možností, jak i při nedostatku peněžních prostředků financovat opravu bydlení.

  Přátelé, rodina, známí

  Půjčovat si od přátel nebo rodiny není ideální, protože to vede ke změně vztahů, často i sporům a rozkmotření se. Není vhodné požadovat peníze od blízkých, ale často se stává, že sami nabídnou, pokud je potřeba. Nejčastěji tak činí rodiče, pokud přímo nedarují.

  Výhoda půjčky od rodiny

  Jestliže potřebujete financovat opravy bydlení, pak dozajista je půjčka od rodiny výhodou v tom, že obvykle není dána žádná smlouva, která by obsahovala údaje o tom, do kdy je půjčka splatná, a také pokuty a úroky z prodlení. To, co si půjčíte, také většinou vracíte, pokud se nedohodnete jinak. Bezúročná půjčka bez rizika, by se dala také taková půjčka nazvat. Jenže to není až tak zcela pravda.

  Nevýhody půjčky od rodiny

  I když si půjčujete na cokoli, přesto by měla být půjčka na opravu bydlení od rodiny či známých předem promyšlená dost důkladně. Může se totiž snadno stát, že to zcela změní vztahy mezi vámi. Ten, kdo půjčuje, se bude cítit na vyšší úrovni, to se může projevit na chování. Když nebude mít dlužník na splátky, začne se vyhýbat tomu, kdo mu půjčil, posléze to už prostě nebude nikdy takové, jako dříve.

  Půjčka z banky

  Další možností, jak financovat opravy bydlení je půjčka přímo na rekonstrukci nebo bankovní půjčka na cokoli . Výhodou těchto půjček je především to, že je pakt uzavřen smlouvou a pakliže je půjčka na rekonstrukci schválena, je dán termín, do kterého jsou peníze na běžném účtu k dispozici. Žadatel se tak vyhne příslibům, prosení a podobných aktivit, jako může nastat v případě půjčky výše uvedené, tedy od rodiny či blízkých. Další výhodou půjčky na cokoli je především bezúčelnost, a obvykle i poměrně nízká úroková sazba, zvláště při porovnání půjček na cokoli od nebankovních společností.

  Nevýhody půjčky na cokoli od banky

  Pokud jde o půjčku na cokoli, pak je nepsaným pravidlem, že se k ní váže vyšší úroková sazba. Pokud je půjčka na rekonstrukci, opravy bydlení, pak je účelná, což sice ve většině případů může značit i nižší úrok, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že k tomu bude také nutno doložit čerpání finančních prostředků a mnoho důležitých dokumentů. Je složitější na provedení, ale ne nemožná. Nutno je počítat s tím, že bude stát více, než zmíněná půjčka od rodiny, ale zase nebudete svým blízkým nic dlužni.

  Stavební spoření

  Možností financování oprav obydlí je i populární stavební spoření, které je účelně k tomuto krok praktiky stavěno. Vhodné je jej mít delší dobu, proto i rodiče často svým dětem zřizují stavební spoření, které je pak tedy možno využít jak pro koupi nemovitosti, tak i právě opravy, rekonstrukci bydlení. A i přesto, že vám rodiče takové spoření nezřídili, pak je možno si jej kdykoli založit, na rekonstrukci a opravy obydlí se budou peníze hodit třeba i za několik desítek let, pro renovaci. Výhodu pak je, že je možno bezúčelně čerpat finanční částku v řádu několika set tisíc korun. Nevýhodou je, že částka nemusí být při krátkodobém trvání stavebního spoření tolik vysoká a také může být produkt ověnčen vyšší úrokovou sazbou.