• windows

  Rosení oken v zimě a vše, co byste měli vědět

  24.4.2023 | autor: David K. | sekce: Rekonstrukce

  S rosením oken se setkal určitě každý majitel nemovitosti, ať už jde o bytovou jednotku nebo rodinný dům. Tento jev se velice často projevuje hlavně na podzim, nejvíce pak v zimním období. Dochází k němu především vlivem odlišných teplot v obou prostředí a také úrovní vlhkosti. Následkem rosení oken je pak voda na parapetu, v horším případě na podlaze nebo na zdi. Zároveň dochází ke vzniku nežádoucích plísní.

  Co způsobuje rosení oken?

  Ještě, než si prozradíme, jak bojovat s nežádoucím rosením oken, zaměříme se na to, co všechno přispívá k vytváření pro vás asi nežádoucí rosy. Velice často jsou to páry vznikající při vaření. Dále to může být sprchování teplovou vodou, sušení prádla v dané místnosti nebo zalévání oken. U toho všeho vzniká vlhkost, která se pak v kombinaci s chladem za oken venku promění ve vodu.

  K rosení oken v zimě pochopitelně dochází i pobytem lidí v dané místnosti nebo když v konkrétních prostorách sportujete. S rosením se tak můžete setkat nejenom v koupelně nebo v kuchyni, ale také v ložnici a jiných pokojích.

  Předcházejte rosení oken

  Rosení oken v zimě vás může potkat nejenom u starých, ale také u nových plastových a hliníkových oken. Pokud takovému nešvaru chcete předejít, potom začněte pravidelně a správně větrat. V zimě určitě zapomeňte na mikroventilaci a volně raději intenzivnější, avšak krátkodobé větrání. Rosení oken pochopitelně minimalizuje také tím, že nebudete v dané místnosti sušit prádlo, po sprchování v koupelně vyvětráte a podobně.

  Pokud se rosení oken nemůžete z dlouhodobého hlediska zbavit nebo stavíte nemovitost a jednoduše se mu chcete do budoucna vyhnout, vsaďte na nejrůznější větrací systémy. Ať už jsou to větrací klapky nebo rekuperační systémy. S pomocí nich můžete rosení oken zažehnat i v zimním období a tím pádem vám nebudou plesnivět ani zdi kolem oken.

  Rate this post