• Příklepová vrtačka zvládne vrtat i do betonu a cihel. Přečtěte si, jak vybrat tu nejlepší

  12.1.2017 | autor: redakce | sekce: Rekonstrukce, Inzerce

  Málokteré nářadí se může pochlubit takovým puncem univerzálnosti jako vrtačka. A u modelů s příklepem to platí hned dvojnásob. Oproti obyčejným typům zvládnou i vrtání do tvrdších materiálů, jako jsou cihly, ocel nebo beton. Přečtěte si, na co se zaměřit při výběru „příklepovky“, aby vám sloužila co nejlépe.

  Jak pracuje

  Princip fungování příklepové vrtačky vychází z mechanismu dvou ozubených kol, které vytváří kmit. Energie se dále přenáší do hřídele a sklíčidla, což ve výsledku zajišťuje snadný průnik vrtáku i do pevného a odolného materiálu. O frekvenci úderů rozhodují otáčky, razanci ovlivňujete silou, kterou na vrtačku tlačíte. Rychlost může dosahovat hodnot až okolo 50–60 tisíc příklepů za minutu.

  3 tipy pro výběr

  1. 1.     Výkon

  Rozhodujte se podle toho, na jaké práce budete nástroj používat. Obecně platí, že příklepová vrtačka se středním výkonem 500–600 W vytvoří otvor s průměrem do 12–13 mm a hodí se na běžné hobby úkony a postupy. Výkonnější verze 1 000–1 200 W vyvrtá 20mm otvor a osvědčí se i v náročných profesionálních projektech.

  příklepová vrtačka Makita

  1. 2.     Počet rychlostí

  Jednorychlostní druhy disponují vyššími otáčkami a nižším točivým momentem, což je mírně znevýhodňuje pro případné šroubování. Pokud od vrtačky očekáváte i tuto funkci, poohlédněte se po dvourychlostním modelu, který je z tohoto hlediska ještě všestrannější.

  1. 3.     Sklíčidlo

  Sklíčidlo slouží jako držák vrtáku. Komfortnější práci vám zajistí tzv. rychloupínací varianta, která umožňuje jednoduše měnit vrták bez klíče či jiného podobného nástroje. Dále u této části sledujte rozsah upnutí. Silnější vrtačka by měla nabízet hodnotu cca 1,5–16 mm.

  příklepová vrtačka MakitaŽádejte kvalitu a spolehlivost

  Kromě technických parametrů a vlastností nářadí dbejte na jeho celkovou kvalitu. V tomto ohledu představuje sázku na jistotu příklepová vrtačka Makita, dlouhodobě patřící mezi volbu číslo jedna u kutilů i odborníků po celém světě. Doporučujeme vám ji jako výbavu s ideálním poměrem cena/výkon. Vyniká špičkovým provedením i materiály a dlouhou životností.

  Modely této tradiční značky, která své první elektrické nářadí uvedla na trh už v roce 1958, nabízí levostranný i pravostranný chod, ergonomickou rukojeť pro pohodlí a bezpečnost a možnost zapínání/vypínání příklepu. U některých typů zahrnuje základní balení i praktický kufr na snadné přenášení či uložení vrtačky.

  S příklepovou vrtačkou získáte šikovného pomocníka s bohatými možnostmi využití – od montování poliček či kotvení nábytku do zdi až po např. rozsáhlé rekonstrukce v domě či bytě. Pokud chcete dosáhnout vždy prvotřídních výsledků, vyvarujte se „no name“ výrobků a nákupu v nespecializovaných obchodech. Investice do značkové výbavy se zaručeně vyplatí.